Jak się przygotować w góry zimą?
Okres zimowy zazwyczaj kojarzy się z mrozem, śniegiem oraz zimnym wiatrem. Jest to czas, w którym warunki atmosferyczne doskonale sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Najbardziej popularnymi są narciarstwo oraz skateboarding, a najlepszym miejscem do ich uprawiania są góry. Przygotowując się do takich treningów należy bardzo ciepło się ubrać – grube skarpety czy długie swetry są tu niezbędnymi elementami ubioru. Co zabrać w góry zimą?
Jak się przygotować zimą w góry?
Najistotniejszą kwestią podczas szykowania się na górskie aktywności w sezonie zimowym, jest to co należy na siebie założyć, aby mróz nie dał się we znaki. Specjaliści w tej dziedzinie uważają, iż swój strój najlepiej „projektować” zgodnie z zasadą cebulki. Powinien on zawierać trzy następujące warstwy:
- Pierwsza warstwa (bielizna termoaktywna) – jej najważniejszym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Najlepiej sprawdzą się ubrania z tkanin syntetycznych oraz wełny marino (zimą w tej roli wywiążą się grubsze materiały). Nie należy stosować podczas zimowych aktywności bawełny, która kumuluje wilgoć, dając tym samym pod długim swetrem nieprzyjemny efekt mokrego kompresu na plecach.
- Druga warstwa (odzież termiczna) – ubrania z tej kategorii mają za zadanie zatrzymać ciepło przy ciele. Sprawdza się tu dość oddychająca i dobrze dopasowana do sylwetki odzież – długie swetry puchowe, polary, fleece i stretche.
- Trzecia warstwa (zewnętrzna) – jej głównym zadaniem jest ochrona przed opadami i wiatrami. Taką funkcję najlepiej pełni odzież hardshellowa (membranowa). Podczas wyprawy na zimowy szlak zaleca się zabrać kurtkę uzbrojoną w odpowiedni laminat, a także membranowe spodnie, które w razie potrzeby zapewnią ochronę dolnym partią ciała. W przypadku braku intensywnych opadów, chcąc ochronić się przed wiatrem oraz umożliwić sobie swobodne oddychanie, należy zdecydować się na lżejsze softshelle. W zależności od spodziewanych warunków i osobistych preferencji, można postawić na „klasyczną” wersję lub gwarantujący lepszą wiatroodporność oraz skuteczniej chroniący przed opadami softshell z membraną.
Oprócz wyżej wymienionych warstw obejmujących zakres od bielizny termoaktywnej, przez długie swetry po softshell z membraną, należy również zadbać o odpowiednie obuwie. Zaleca się, aby buty były wysokim modelem z przyczepną podeszwą, który dobrze współpracuje z raczkami i pozwala na ubranie nieco grubszej skarpety.