x
Praca Różności

Jakich specjalistów potrzeba na belgijskim rynku pracy?

Jakich specjalistów potrzeba na belgijskim rynku pracy?
  • Published16 lutego, 2020

Emigracja zarobkowa jest tematem, który zaczyna interesować coraz większą część Polaków. Praca w Belgii oraz w innych krajach zachodniej Europy jest o wiele lepiej płatna, a tamtejsze rynki pracy potrzebują specjalistów niemal w każdych branżach.

Rozważając emigrację zarobkową, warto zastanowić się nad krajami Beneluksu, których rynki pracy przeżywają ogromny kryzys i niedobór pracowników. Praca w Belgii dla specjalistów z doświadczeniem jest dostępna niemal od ręki, a nawet niewykwalifikowani pracownicy znajdą zatrudnienie. Taka sytuacja wynika ze struktury demograficznej, która jest bardzo niekorzystna dla tamtejszych gospodarek i bez ściągania imigrantów do pracy, będą one się mocno kurczyć. Aktualna sytuacja jest taka, że brakuje rąk do pracy zarówno wśród niewykwalifikowanych pracowników, jak i na stanowiskach wymagających wyższego wykształcenia.

Praca w Belgii bez kwalifikacji

Nie posiadając doświadczenia ani kwalifikacji zawodowych, także można rozglądać się za zatrudnieniem w Belgii. Tamtejszy rynek ma dobrze rozwinięty przemysł, usługi, a także rolnictwo, więc spektrum firm, które potrzebują pracowników, jest bardzo szeroka. Wiele wakatów jest związana ze stanowiskami, które nie wymagają specjalnego doświadczenia, a nawet znajomości języka. Warto jednak znać co najmniej podstawy języka angielskiego i niemieckiego lub ewentualnie francuskiego, które są popularne w krajach Beneluksu. Osoby bez kwalifikacji mogą szukać tam zatrudnienia, jako pracownicy na farmach rolnych, polach uprawnych, taśmach produkcyjnych lub magazynach. Tego typu miejsc pracy jest bardzo dużo, a tamtejsi pracownicy od lat narzekają na ciągłe niedobory.

Jaki specjalistów potrzeba do pracy w Belgii?

Praca w Belgii jest dostępna także dla osób z konkretnymi kwalifikacjami. Pracodawcy narzekają tam na bardzo duży niedobór osób z kwalifikacjami zawodowymi technicznymi i budowlanymi, takimi jak mechanicy, murarze, cieśle, spawacze, tynkarze, lub operatorzy maszyn ciężkich. Posiadając odpowiednie doświadczenie, z którego wynikają konkretne umiejętności, można łatwo szukać zatrudnienia i pracy w Belgii. Najłatwiej mają tam aktualnie pracownicy budowlani, których brakuje najbardziej. Zatrudnienie u belgijskich pracodawców znajdą nie tylko osoby z doświadczeniem, ale także pracownicy ogólnobudowlani nieposiadający wysokich kwalifikacji. Warto jednak mieć przynajmniej minimalne doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Bardzo duże zapotrzebowanie jest widoczne także na stanowiskach operatorów maszyn budowlanych, które wymagają odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Operatorzy dźwigów, koparek, spychaczy, oraz wszelkiego rodzaju ciężkiego sprzętu mogą liczyć na natychmiastowe zatrudnienie.

To samo dotyczy kierowców samochodów ciężarowych, którzy posiadają odpowiednie prawo jazdy, a także doświadczenie w pracy jako kierowcy. Branża transportowa, jako druga po branży budowlanej boryka się z ogromnymi wakatami na stanowiskach.

Written By
admin