x
Różności

Jak przełamać strach przed jazdą samochodem

Jak przełamać strach przed jazdą samochodem
  • Published10 marca, 2020

Wielu świeżo upieczonych kierowców, po upragnionym pozytywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy nie kontynuuje przygody, jaką jest samodzielne prowadzenie pojazdu. W dość wielu przypadkach, nie wystarczy tylko i wyłącznie zdać egzaminu na prawo jazdy, aby poruszać się autem. Osoby te, odczuwają lęk, przed samodzielną jazdą. W jaki sposób go przełamać?

Wsparcie najbliższych

Przede wszystkim, jeżeli odczuwamy lęk przed jazdą samochodem, zaraz po zdanym egzaminie nie powinniśmy przed nikim ukrywać tego faktu. Osoby mające ten problem, bardzo często stosują masę wymówek, byleby nie prowadzić auta, co skutkuje tym, że sytuacja ta z czasem trwa coraz dłużej. W praktyce badania pokazują, że im szybciej wskoczymy za kółko, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że w takiej pasowej sytuacji się znajdziemy. Dobrym rozwiązaniem jest porozmawianie o swoich oporach z najbliższą osobą (mężem, bratem, przyjacielem, ojcem lub matką). Przeważnie osoby takie są zdominowane lękiem, że w przypadku popełnienia błędu nie będzie osoby, która zareaguje, lub dodatkowej pary oczu, która ostrzeże o zagrożeniu. Przeważnie kilka nawet krótkich samodzielnych jazd z „asystą”, wystarczą do uwierzenia we własne siły.
Kursy doszkalające

Szkoła jazdy oraz egzamin, nie uczą nas jak dobrze jeździć. Niestety jest to fakt, który potwierdza wielu specjalistów. Osoby po kursie, zwyczajnie nie są pewni swoich umiejętności. Jedną z ciekawszych opcji, które również są oferowane przez szkoły jazdy, to kursy doszkalające technikę. W trakcie tych kursów możemy nauczyć się, w jaki sposób unikać bądź wyprowadzić auto z poślizgu, w jaki sposób przewidywać potencjalne zagrożenia na drodze, lub w jaki sposób jeździć ekonomicznie. Często uczymy się podczas nich tego, w jaki sposób zapanować nad emocjami, kiedy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Po takim kursie człowiek zdecydowanie pewniej wyjeżdża na drogę.

Pewne auto

Sporo osób boi się jeździć samochodem, ponieważ auto, którym jeździli na nauce jazdy, zdecydowanie różni się od tego, jakim przychodzi przemieszczać się prywatnie. Często są to zupełnie inne pojazdy, które dzieli również przepaść technologiczna. Wiele osób ma za sobą dodatkowo zawstydzające, a czasem obezwładniające doświadczenie związane z poważną awarią i unieruchomieniem auta. Strach przed taką sytuacją, w której czują się bezradni, powoduje że wolą zaniechać samodzielnych wyjazdów. Jeśli kupujemy samochód dla osoby świeżo po kursie lub z wymienionymi wyżej doświadczeniami, dobrze jest wybierać używane auta z gwarancją. Auta z gwarancją to pojazdy, które przed sprzedażą są sprawdzane, pod względem stanu technicznego. Dzięki temu sprzedający może na nie udzielić gwarancji. Sama świadomość tego sprawia, że kierowcy, zamiast lękać się o stan techniczny, mogą skupić się na jeździe.

Written By
admin