Niepełnosprawność ruchowa sprawia, że wykonywanie najprostszych czynności jest znacznie utrudniona. W jaki sposób należy dostosować dom lub mieszkanie dla osoby, która ma trudności z poruszaniem się bez wielkiego i kosztownego remontu? Na jakie aspekty trzeba koniecznie zwrócić uwagę?
Poręcze dla niepełnosprawnych – podstawa umożliwiająca bezpieczne poruszanie się
Zarówno osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, jak i te chodzące o kulach wymagają odpowiedniego wsparcia. Często skorzystanie z toalety, prysznica, czy nawet zmiana pozycji i położenie się na łóżku sprawiają trudność. Prostym i niedrogim udogodnieniem, które można zastosować w wielu pomieszczeniach domu są zwykłe poręcze dla niepełnosprawnych. Przeniesienie ciężaru ciała na taką poręcz ułatwia zmianę pozycji i sprawia, że osoba niepełnosprawna czuje się niezależna. Nie musi prosić o pomoc przy wszystkich czynnościach, ponieważ jest w stanie samodzielnie wstać z wózka i skorzystać z łazienki, albo przyjąć wygodną pozycję na kanapie.
Montaż poręczy w łazience to absolutne minimum. Są one znacznym udogodnieniem również dla osób starszych lub po wypadkach i urazach, które nie czują się w pełni pewnie i wolą skorzystać z tego typu wsparcia. Poręcze to niewielki koszt i można je montować samodzielnie. Warto rozważyć ich umieszczenie również w innych pomieszczeniach, na przykład kuchni, czy sypialni, jeśli sprawi to, że osoba niepełnosprawna będzie mogła samodzielnie wykonywać różne czynności, czy też wsparcie opiekuna nie będzie wymagało aż tak dużego zaangażowania.
Montaż sprzętów i urządzeń na odpowiedniej wysokości
Osoby, które poruszają się na wózku bardzo często napotykają na trudności, z których zdrowe osoby nie zdają sobie sprawy. Włączenie światła, podłączenie suszarki do włosów do gniazdka elektrycznego, czy też umycie dłoni może okazać się niewykonalne, jeśli sprzęty i urządzenia będą montowane zbyt wysoko. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z zaleceniami architektów, którzy zajmują się projektowaniem wnętrz, ale warto również samodzielnie dokonać odpowiednich pomiarów. Zarówno włączniki, jak i gniazdka, klamki i baterie zlewozmywakowe muszą znaleźć się w takim miejscu, żeby osoba na wózku mogła bez najmniejszego trudu do nich dosięgnąć.
Poruszanie się po domu bez przeszkód
Jeżeli poszczególne pomieszczenia w domu różnią się nieco swoim poziomem, dla osoby niepełnosprawnej może być to bardzo trudna do pokonania przeszkoda. Warto zrównać podłogę lub zastosować specjalne podjazdy dla wózka. Nawet osoba starsza poruszająca się o kulach może potknąć się o wystający próg i przewrócić się. Dom powinien zostać również przystosowany pod kątem dywanów i wykładzin. Jeśli decydujemy się na nie, najlepiej jeśli są przytwierdzone do podłoża, aby nie ślizgały się i nie jeździły po podłodze.
Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej często przyznają, że problemem dla nich są domy piętrowe, jeżeli nie została w nich zamontowana winda dla wózka. Koszt montażu takiego urządzenia jest dość wysoki, dlatego warto rozważyć zmianę miejsca zamieszkania. Również mieszkanie w bloku na wyższym piętrze może być problematyczne, jeżeli budynek nie posiada odpowiednio dużej windy. Osoby niepełnosprawne często czują się wykluczone z życia i nie wychodzą z domu, czy też nie podejmują pracy, ponieważ nie chcą być zależne od innych członków rodziny, którzy muszą je wspierać podczas opuszczania domu. Same poręcze dla niepełnosprawnych nie załatwią sprawy, jeśli pierwsze trudności pojawiają się już na klatce schodowej.
Zachowanie odpowiednich przestrzeni dla wózka inwalidzkiego
Planując rozkład sprzętów w pomieszczeniach warto pamiętać o tym, że wózek inwalidzki potrzebuje znacznej przestrzeni, aby móc zmieniać swoją pozycję i poruszać się. Często na wąskie przejścia narzekają również osoby poruszające się o kulach, czy ze stabilizatorem. Zależy im na tym, aby swobodnie móc zmieniać pozycję i kierunek poruszania się, bez obijania się o sprzęty, na przykład w wąskiej łazience czy kuchni. Niekiedy warto zrezygnować z pewnych udogodnień, aby zapewnić niepełnosprawnemu mieszkańcowi maksymalny komfort.