x
Dom Różności

Ciekawe pomysły na aranżację przytulnej jadalni

Ciekawe pomysły na aranżację przytulnej jadalni
  • Published17 czerwca, 2020

Jadalnia jest jednym z ważniejszych miejsc w każdym domu. To tam spożywa się wspólne posiłki z rodziną i prowadzi przy stole mniej lub ważniejsze rozmowy. Dlatego też powinno być to wnętrze perfekcyjnie zaaranżowane pod względem praktycznym i estetycznym.

Meble to podstawa

Bez stołu nie ma jadalni. Duży, rozkładany bądź mały stół i kilka wygodnych krzeseł to podstawa. Najlepiej, aby meble to zrobione były z litego drewna i miały solidną konstrukcję. Każda deska jest inna. Ma specyficzne usłojenie, znamiona i tonację kolorystyczną. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, dlatego surowiec ten jest niezwykle cenny. Drewniane meble wprowadzają do wnętrza przytulny klimat i ocieplają je.

Oprócz stołu i krzeseł w jadalni może znaleźć się kredens czy elegancka komoda. Jeśli gustujesz w stylistyce klasycznej, postaw na postarzany mebel. Zdecydowanie lżejsze formy mają komody utrzymane w stylu minimalistycznym czy loftowym. Taki mebel posłuży jako miejsce na przechowywanie niezbędnych rzeczy przydatnych w jadalni. Umieścisz w komodzie np. zastawę kuchenną, sztućce, serwety czy obrusy. Na blacie natomiast możesz ustawić stylowy dekor.

W jadalni może też znaleźć się kredens, najlepiej przeszklony. W miejscach najlepiej widocznych umieść np. eleganckie talerze czy porcelanowe filiżanki. Jedną z półek przeznacz na dekoracje, np. kryształowe misy, wazony czy ramki na zdjęcia. Ciekawym pomysłem na ozdobienie przeszklonej witryny są książki. Koniecznie w kolorowych, eleganckich oprawach.

Oświetlenie jest również ważnym elementem wystroju jadalni

Dobierz odpowiednie lampy i zamontuj je w takich miejscach, aby całe wnętrze było dobrze oświetlone. Jeśli masz dużą jadalnię, nie wystarczy jedna centralna lampa wisząca czy plafon. Wtedy masz kilka rozwiązań na precyzyjne i praktyczne oświetlenie wnętrza. Oprócz światła głównego pomyśl o lampkach pomocniczych. Zazwyczaj są to oczka świetlne rozmieszczone w różnych częściach pomieszczenia. Przy listwie sufitowej lub na suficie w jednym rzędzie bądź rozmieszczone nieregularnie – prezentują się zawsze niebanalnie.

Dobierz też stylowe kinkiety, za pomocą których doświetlisz konkretne miejsce, np. kącik relaksu czy półkę z dekorem. Umieszczone przy listwie podłogowej i skierowane ku górze stworzą iluzję większej przestrzeni. Warto je też umieścić nad stołem. Blat musi być dobrze oświetlony, dlatego też oprócz kinkietów możesz zainstalować dwie czy trzy wiszące lampy. Ciepły krąg światła obejmujący blat tworzy bardzo ciekawy klimat.

Ogród zimowy – niestandardowy sposób na przytulną jadalnię

Nie każdy wie, że ogród zimowy może mieć także inne przeznaczenie, niż tylko relaksacyjne. Coraz częściej buduje się takie ogrody, które są nie tylko idealnym miejscem do odpoczynku, ale stanowią również ciekawą alternatywę takich pomieszczeń jak salon czy jadalnia. Wspólne rodzinne posiłki w tak klimatycznym miejscu to naprawdę niezwykła uczta dla zmysłów.

Ogród zimowy przeznaczony na jadalnię powinien być wyposażony w duży stół i wygodne krzesła. Jeśli starczy miejsca na inne meble, to warto pomyśleć o konsoli czy komodzie. Nieopodal stołu możesz położyć kilka większych poduch, które posłużą jako wygodne pufy, szczególnie dla dzieci. Nie zapomnij też o stylowym dekorze np. ceramicznych donicach czy większych flakonach.

Każdy ogród zimowy trzeba dobrze oświetlić. Skieruj światło na stół i te rośliny, które chcesz wyeksponować. W takim miejscu powinien panować nastrój wyjątkowo klimatyczny, dlatego zainstaluj żarówki o cieplejszej barwie. Lampy powinny delikatnie rozpraszać światło, aby można spokojnie odpocząć bez narażenia wzroku. Nastrojowe lampy to szczególnie te utrzymane w stylistyce loft bądź industrial.

Zarówno zwykłą jadalna, jak i ta mająca formę zimowego ogrodu musi być praktyczna i estetyczna. Jeżeli lubisz eksperymentować, wybierz nowoczesne rozwiązanie i zaskocz gości niepowtarzalną jadalnią. Posiłek rodzinny jedzony w otoczeniu bujnej roślinności to nie tylko uczta dla ciała, ale też balsam dla ducha.

Written By
admin