x
Różności

Obciążniki na kostki – zalety treningu z obciążnikami

Obciążniki na kostki – zalety treningu z obciążnikami
  • Published17 kwietnia, 2021

Obciążenia na kostki to sprzęt używany w klubach fitness od samego początku ich wchodzenia na rynek. Kiedyś były ich podstawowym wyposażeniem, a dziś są trochę wypierane przez masę innego, atrakcyjnie wyglądające sprzętu. Jeżeli i Ty o nich zapomniałaś, to warto wyciągnąć je z dna szafy, bo obciążniki na kostki mają sporo zalet.

Obciążniki na kostki pomagają lepiej spalać tłuszcz

Większość osób zaczyna swoją przygodą z aktywnością fizyczną w celu zrzucenia nadmiaru kilogramów. Fakt jest jednak taki, że podczas treningu spalana jest zarówno tkanka tłuszczowa, ale niestety też mięśniowa. Mięśnie to nasze piece energetyczne. Im więcej ich masz, tym więcej kalorii potrzebuje potrzebujesz do każdej aktywności, nawet do leżenia na kanapie i słodkiego lenistwa. Z tego powodu podczas treningów chcemy spalić jak najwięcej tłuszczu, a zachować maksymalnie dużo mięśni. Jednym ze sposobów na to jest danie im sygnału, że są potrzebne, czyli po porostu zmuszenie ich do większego wysiłku. Wystarczą do tego właśnie obciążniki na kostki. Wymuszą pracę mięśni, ale nie zmniejszą znacząco tempa ćwiczeń.

Obciążniki na kostki pozostają tam, gdzie je założysz

Obciażniki na kostki to tak naprawę pasy, w które została wsypana odpowiednia ilość wypełniacza. Oprócz tego mają doszyty rzep i kalmperkę przez którą się go przewleka. Dzięki temu ciężarki na dopasowują się do każdego rozmiaru kostki, lub innej części ciała, na którą są zakładane. Mocne zapięcie i regulowany nim obwód daje pewność, że opaska się nie przesunie podczas ćwiczeń. To bardzo ważne, bo pozwala się lepiej skoncentrować na wykonaniu zadania ruchowego i nie martwić się o odpowiednie ustawienia ciężaru.

Obciążniki na kostki pomagają wzmacniać kości i stawy

Odpowiednio dobrany ciężar jest bardzo istotnym elementem ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wiele osób boi się, że zbyt duże obciążenie zaszkodzi ich układowi ruchu. Jest dokładnie odwrotnie. Odpowiednio dobrane obciążenie i rodzaj aktywności daje elementom układu ruchu sygnał, w jaki sposób tkanka będzie obciążana, a to ma ogromne znaczenie dla sposobu jej przebudowy zarówno po urazie, jak i w zapobieganiu rozwojowi osteoporozy.

Obciążenia na kostki – duże wymagania małego ciężaru

Obciążniki na kostki najczęściej spotkamy w rozmiarach od 0,5 kg do 2 kg. Dla niektórych grup mięśniowych taki ciężar może się wydawać wręcz śmieszny. Pamiętajmy jednak, że taką opaskę zakłada się na kostce lub nadgarstku, co oznacza bardzo długą dźwignię dla mięśni w okolicy biodra, czy barku.

 

 

Written By
admin