Wymiary wanny dobiera się na podstawie kilku czynników. Liczą się nie tylko preferencje użytkownika, ale też możliwości lokalowe. Jest także możliwość kupna wanny na wymiar, co sprawdza się szczególnie w przypadku nieustawnych łazienek.

Zanim kupisz – przemyśl!

Wiadomo, że komfort korzystania z dużej wanny jest znacznie większy niż z małej. Jeśli dojdą jeszcze do tego takie dodatki, jak wygodne zagłówki, siedziska czy hydromasaże, to komfort ten wzrasta. Niestety, w mniejszych łazienkach nie da się wstawić wanny o dużych gabarytach.

Jeśli w Twojej łazience brakuje miejsca na ustawienie większego sanitariatu, zdecyduj się na wannę krótką. Jej wymiary to od 100 do 140 cm, natomiast szerokość wynosi 7-75 cm. Wanna, która osiąga długość do 120 cm, przypomina brodzik i można z niej korzystać tak, jak z prysznica. Niektóre modele mają rozsuwane ścianki, które zapobiegają rozlewaniu się wody.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na większą wannę, zawsze warto pomyśleć nad modelem asymetrycznym. Jej długość zaczyna się od 175 cm, a szerokość od 75. Może przybierać fantazyjne kształty i bardzo ciekawie prezentuje się w łazience.

Kupując wannę, zwróć również uwagę na jej głębokość. Najmniejsza to ok.30 cm i jest przypisana do wanien-brodzików, natomiast te najgłębsze mają ponad 50 cm. Komfort kąpieli w głębokich wannach jest duży, ale musisz liczyć się z większym zużyciem wody i trudniejszym wychodzeniem z wody.

Wanna z drzwiami – wymiary

Wanna z drzwiami także ma różne wymiary. Zazwyczaj takie modele kupuje się dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Występują w wielu wariantach rozmiarowych i materiałowych. Wanna z drzwiami powinna być jednak nieco większa, aby osoba z dysfunkcją ruchu mogła swobodnie wejść i wyjść z wody. Warto dokupić specjalne nakładki na wannę lub siedziska. Niektóre urządzenia sanitarne tego typu mają dodatkowo uchwyty na drzwiczkach, które wpływają na komfort użytkowania. Jednak nawet najprostsza wanna z drzwiami to większe bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Wymiary wanny są niezwykle istotne, ale ważny jest też materiał, z jakiego została wykonana i oczywiście jakość. Te trzy czynniki zawsze bierz pod uwagę podczas zakupu, aby komfort użytkowania był pełny.