x
Rodzina

Dlaczego zatrudnienie prawnika to dobry pomysł

Dlaczego zatrudnienie prawnika to dobry pomysł
  • Published25 czerwca, 2019

Kiedy z jakiegoś powodu musimy stawić się na rozprawie sądowej najważniejsze, o czym powinniśmy pomyśleć, to zatrudnienie adwokata. W naszym kraju jak dotychczas, w zdecydowanej większości przypadków, nie zostaje przydzielony obrońca z urzędu. O zatrudnieniu adwokata musimy pomyśleć sami, a warto, gdyż może ten krok uchronić nas przed wieloma problemami.

W czym pomoże nam prawnik?

Sytuacja opisana we wstępie dotyczy oczywiście tego, kiedy zostajemy postawieni z jakiegoś powodu w stan oskarżenia. W sądzie niekoniecznie musimy występować w tej roli, ale niezależnie od tego, adwokat może naprawdę wiele pomóc. Przede wszystkim wiele zależy od toku postępowania, zanim jeszcze dojdzie do rozprawy. Profesjonalny prawnik zapozna się z dowodami i zaproponuje odpowiednią strategię. W niektórych przypadkach jego działanie może sprawić, że rozprawa w ogóle się nie odbędzie. Wynika to z tego, że mając wiedzę i doświadczenie, może wręcz zatrzymać postępowanie (np. karne przeciwko nam), zarzucając organom ścigania niedopatrzenia, błędy proceduralne lub nawet nieodpowiednio przygotowane pismo. W sytuacji pozwu cywilnego zasugeruje nam, jakie mamy szanse na zwycięstwo.

Gdzie szukać dobrych adwokatów?

Dobrzy adwokaci mogą być wszędzie. Przede wszystkim należy jednak sprawdzić dziedzinę, w jakiej specjalizuje się adwokat lub kancelaria adwokacka. Wbrew pozorom prawo karne to zupełnie inna bajka niż prawo rodzinne Łódź, Warszawa oraz inne duże miasta w Polsce, to tradycyjnie miejsca, gdzie adwokata z „górnej półki” znajdziemy najszybciej. W miastach tych najwięcej osób prawo studiuje, a po studiach w miastach tych mieszka i pracuje w zawodzie. Dobrze jest również sprawdzić, czy adwokat, faktycznie ma doświadczenie i prowadził już sprawy samodzielnie. Często zdarza się, że adwokaci wysyłają jako swoich reprezentantów aplikantów. Niekoniecznie musi być to złe posunięcie, jednak dobrze, abyśmy byli tego świadomi i o tym poinformowani. Są również sprawy takiej wagi, które wymagają, aby doświadczony prawnik samodzielnie nas reprezentował.

Written By
admin