Psychologia sportu – dlaczego jest tak ważna?
Najlepszy zawodnik, określany jako faworyt, który nagle przegrywa, niby niespodziewanie. Jest żal, ale i wiele pytań, dlaczego? Okazuje się bowiem, że sport to nie tylko wytrzymałość czy siła fizyczna. To nie tylko treningi obejmujące ciało, lecz psychologia sportu, która dba o umysł zawodników.
Psychologia sportu – praca nad umysłem
Gdy walczą ze sobą najlepsi, o najwyższe miejsca, decydują detale, a te często dotyczą psychiki. Dziś już wiadomo, że psychologia sportu ma znaczenie nie tylko dla osób, które są w kryzysie i potrzebują z niego wyjść. To sposób na to, by ci, którzy są dobrzy, w końcu byli najlepsi. Przygotowanie fizyczne ma niebagatelne znaczenie, ale w decydujących momentach, potrzebna jest mocna psychika, by poradzić sobie z presją, stresem, adrenaliną i wszystkimi uczuciami, które towarzyszą zawodnikom.
Patrząc na stronę teoretyczną, psychologia sportu bada psychologiczne aspekty, które przekładają się na konkretne zachowania, reakcje i umiejętności. W praktyce zaś, dziedzina ta sprzyja poprawie osiągnięć sportowców, ale i wpływa na ich lepsze, ogólne funkcjonowanie. Psychologowie trzymają zatem pieczę na zawodnikami, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, mają za sobą już spore doświadczenie, ale znajdują się w trudnym momencie, jak i tymi, którym wciąż brakuje tak niewiele, by zdobywać szczyty, być najlepszymi.
Umysł i ciało, które działają razem
U sportowca musi być wyćwiczone i wytrenowane odpowiednio ciało. To jednak nie wszystko. Zawodnicy stający naprzeciw siebie, powinni posiadać umiejętność skupiania się, koncentracji, przewidywania tego, jaki kolejny ruch wykona przeciwnik. Porażki mają być jedynie chwilową przerwą i sposobem na wyciągnięcie wniosków, stawanie się lepszym, a nie zamykanie w sobie i odchodzenie na bok. Sukcesy zaś nie mogą przysłaniać dalszej pracy, powinny być motywacją do sięgania jeszcze wyżej. W tym celu wykorzystywana jest psychologia sportu.
Rolą specjalistów jest uczenie, jak radzić sobie ze stresem, przegranymi, prawidłowo wyznaczać cele, ale i umiejętnie komunikować się z trenerami.