x
Różności

Co możesz zrobić jako świadek przestępstwa?

Co możesz zrobić jako świadek przestępstwa?
  • Published17 sierpnia, 2019

Świadek przestępstwa może złożyć zawiadomienie na policji i wykazać się tym samym obywatelską postawą. Wcześniej warto skonsultować się z prawnikiem w celu oceny własnej sytuacji. Ekspert wyjaśni między innymi, kiedy zgłoszenie jest obowiązkowe.

Prawa i możliwości świadka

Bezwzględny obowiązek złożenia zawiadomienia mają świadkowie najcięższych przestępstw. Takich jak zabójstwo, handel ludźmi czy terroryzm. Osoby mające na ten temat jakąkolwiek wiedzę muszą poinformować organy ścigania. Dotyczy to także planów i przygotowań do najcięższych zbrodni. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, jak postąpić, można zacząć od zebrania informacji w Internecie. Po wpisaniu w przeglądarkę hasła adwokat Łódź sprawy karne, zyskuje się dostęp do artykułów na temat możliwych działań świadków przestępstw. Najrozsądniej skorzystać z pomocy prawnika, spotykając się z nim twarzą w twarz. Wyjaśni on, czy świadek musi zgłaszać się na policję, czy też może z tego zrezygnować. Pomoże ocenić  potencjalne konsekwencje, a nawet będzie towarzyszył klientowi podczas wizyty na posterunku. Profesjonalna wiedza i dystans do wydarzeń to wówczas cenne wsparcie.

Kiedy się przyda adwokat Łódź sprawy karne i cywilne

Nawet trzy lata pozbawienia wolności grożą osobom, które nie zawiadomiły policji o porwaniu i przetrzymywaniu zakładnika, o zamachu na Prezydenta czy sprowadzeniu masowego zagrożenia na ludzi. To kolejna grupa przestępstw, których świadkowie są zobligowani do podzielenia się informacjami. Pomoc adwokata jest nieoceniona nie tylko z perspektywy powodów czy oskarżonych. Przydaje się również osobom mającym wiedzę na temat czynów zabronionych. Chociażby po to, by nie narazilły samych siebie. Przepisy nie nakładają kary na ludzi, którzy podczas składania zawiadomienia musieliby obciążyć siebie lub swoich najbliższych. Z pomocą adwokata łatwiej zorientować się w swojej sytuacji, a te bywają naprawdę różne. Klient może liczyć na przygotowanie do przesłuchania. Łatwiej mu wypełnić obywatelski obowiązek, bez względu na rodzaj sprawy i zakres jego uczestnictwa.

Written By
admin