x
Dom

W jaki sposób dbać o podłogi w swoim domu?

W jaki sposób dbać o podłogi w swoim domu?
  • Published8 lutego, 2021

Wiele osób sprzątając w swoim domu, zapomina o tym, jak bardzo ważne jest to, żeby odpowiednio dbać o podłogi. Nie chodzi tylko o to, żeby były one regularnie wycierane, ale także o to, żeby używać odpowiednich środków.

Chemia gospodarcza – jaka najlepiej się sprawdza w myciu podłogi?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od tego, czy posiadamy kafelki, czy drewno, będziemy musieli używać różnego rodzaju chemii. Bardzo kuszącą opcją są płyny uniwersalne, którymi możemy czyścić tak samo panele, jak i kafelki. Jednak bardzo dużym minusem płynów uniwersalnych jest to, że nie pielęgnują one naszej podłogi. Dlatego tak ważne jest, żeby chemia gospodarcza, której używamy, była przystosowana do rodzaju podłogi, którą sprzątamy. Jeśli jednak nie jest dla nas ważne to, żeby nasza podłoga była długowieczna, to możemy używać płynów uniwersalnych. Musimy jednak brać pod uwagę to, że nie będzie to przynosiło najlepszych efektów.

W jaki sposób dbać o kafelki?

Wycierając mopem kafelki, musimy zwracać uwagę nie tylko na to, jakiego płynu używamy, ale także na to, czy nie rysujemy kafelek. Jeśli jakiekolwiek małe kawałki kamieni albo szkła dostaną się pod mop, którym akurat wycieramy podłogę, to może się to źle skończyć. Kafelki są podatne na zarysowania, przez bardzo łatwo możemy je zniszczyć. Z tego powodu starajmy się, żeby często wyciskać mop. Poza tym nie powinniśmy kończyć dbania o kafelki na samym wycieraniu ich mopem. Bardzo pozytywnie na kafelki wpływa nałożenie na powierzchnię wysuszonej i wytartej podłogi cienkiej warstwy wosku. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością poprawić to, jak nasza podłoga się prezentuje.

W jaki sposób zadbać o podłogę z drewna?

Wiele osób, które posiada podłogę z drewna, wie o tym, jak wytrzymała i piękna ona jest. Jednak jej minusem jest to, że nie dbając o nią w odpowiedni sposób, zacznie się psuć. Najpierw zacznie tracić swój kolor, a następnie może zacząć nawet próchnieć. W tym wypadku bardzo ważne jest to, żeby zadbać o to, czy chemia gospodarcza, której używamy, jest wysokiej jakości. Dobry środek nie tylko sprząta podłogę, ale także ją konserwować. Jeśli o to zadbamy, to nie będziemy musieli się już przejmować tym, że nasza podłoga zacznie się psuć.

Jak dbać o posadzki zrobione z kamienia?

Kamienne posadzki są jednymi z najlepiej prezentujących się posadzek. Niestety mają one sporo wad, o których ciężko nie wspomnieć. Jedną z nich jest to, że bardzo łatwo się brudzą i wymagają ciągłego sprzątania. Trzeba pamiętać, że podstawą dbania o taką podłogę jest jej prawidłowa pielęgnacja impregnacja. W innym wypadku kamień zacznie tracić swój pierwotny połysk, a zarazem straci swój atut estetyczny, dla którego go kupiliśmy. Czyszcząc taką podłogę, trzeba jeszcze pamiętać o tym, że nie powinniśmy używać odkurzacza. Szczotka, którą używa się przy odkurzaczach, jest dość twarda, przez co łatwo ją zarysować kamień. Z tego powodu podczas czyszczenia kamiennej posadzki powinniśmy używać miękkiej szczotki lub mopa.

Na co uważać podczas dbania o podłogi?

Bardzo ważne jest to, żeby chemia gospodarcza, z której korzystamy była dobrej jakości. Produkty, które są, nie najlepszej jakości mają tendencje np. do tego, żeby zniszczyć podłogę. Tyczy się to przede wszystkim podłóg drewnianych, które są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju chemię. Poza tym zwracajmy także uwagę na to, jakiego rodzaju szczotek i mopów używamy. Najlepiej by było, gdyby do kafelek używać ścierek wykonanych z mikrofibry, ponieważ inne materiały mogą je lekko psuć. Nie inaczej jest z kamieniem, który, pomimo że ładny, to jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Jeśli jednak zniszczymy kamienną podłogę, to jej wymiana może być bardzo problematyczne, dlatego warto zwracać uwagę na to, z jakiego rodzaju szczotek korzystamy.

Starajmy się także pamiętać o tym, żeby poza samym czyszczeniem podłóg, regularnie je woskować i impregnować. Jeśli nie będziemy o to dbać, to pomimo tego, że będziemy podłogi regularnie sprzątać, to i tak będą się one z czasem niszczyć.

Written By
admin