x
Zdrowie

7 sposobów na hemoroidy

7 sposobów na hemoroidy
  • Published15 lutego, 2021

Hemoroidy to problem bardzo powszechny, ale też bardzo wstydliwy i rzadko poruszany podczas rozmów o zdrowiu i jego profilaktyce. A szkoda, bo schorzenie jest bardzo uciążliwe, ale na szczęście w początkowej fazie można się go pozbyć prostymi sposobami. Poznaj 7 sposobów na żylaki odbytu.

Nasiadówka z kory dęby lub rumianku

Nasiadówki są od dawna znanym i cenionym sposobem na wszelkie problemy stref intymnych. Hemoroidy nie są tu wyjątkiem. Środek użyty do przygotowania nasiadówki powinien mięć właściwości przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia, zmniejszające obrzęk i ból. Idealnie sprawdzą się tu kora dębu, rumianek, czy krwawnik. Do takiej kąpieli możesz też dodać kilka kropli olejku o podobnym działania, np. z jałowca lub rozmarynu. Pamiętaj jednak, że hemoroidy nie lubią przegrzewania, więc napar powinien być już lekko wystudzony, ale wciąż przyjemny dla ciała.

Czopki z propolisem pomogą odbudować błonę śluzową

Czopki z propolisem zalecane są przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach błony śluzowej odbytu, nawet w przypadku stanów pooperacyjnych w tym obszarze. Czopek rozpuszczając się tworzy na błonie śluzowej cienką hydrożelową powłokę, która zapobiega powstawaniu kolejnych podrażnień, a tym już obecnym zapewnia większe możliwości regeneracyjne. Czopki z propolisem omijają też przewód pokarmowy. Dzięki temu składniki przeciwzapalne i odżywcze zawarte w propolisie działają bezpośrednio w miejscu podania, co zwiększa ich skuteczność.

Zapobiegaj zaparciom, które nasilają problem hemoroidów

U osób, u których zaparcia są częstym problemem, większe jest też prawdopodobieństwo powstania hemoroidów. Z jednej strony ból wywoływany przez żylaki odbytu będzie powodem powstrzymywania się przed oddaniem kału, co doprowadzi do zaparć, a z drugiej zaparcia prowadzą do przesuszenia śluzówki, a ta w takiej sytuacji może pękać i krwawić, przyczyniając się do powstania nowych hemoroidów.

Dbaj o odpowiednią aktywność fizyczną

Hemoroidy powstają m.in. w wyniku ucisku na naczynie, który może wynikać z bezruchu. Dlatego tak często hemoroidy dotykają osoby, które mają siedzący tryb życia. Najlepszymi formami ruchu, w przypadku gdy już mamy problem z żylakami odbytu, będą te niezwiązane z pozycją siedzącą. Dlatego też należy się przyjrzeć, czy jazda na rowerze lub koniu nie przyczyniają się do nasilenia dolegliwości. Za to wskazane będą spacery, bieganie, czy pływanie.

Okłady z lodu przyniosą natychmiastową ulgę

W hemoroidach, które pojawiają się na zewnątrz pomoże okład z lodu. Zimno natychmiast obkurcza naczynia krwionośnie, przynosząc ulgę w bólu i pieczeniu. Kostki lodu wrzucamy do woreczka (może to być najzwyklejsza torebka śniadaniowa) przykładamy w na okolicę zajętą żylakami. Delikatnymi ruchami kolistymi przez około 10 min masujemy podrażnione miejsce. Czynność można powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia, szczególnie w okresach nasilania się objawów.

  Aloes, czyli lekarstwo na hemoroidy z doniczki

Aloes to roślina, którą hodować w domu powinien każdy z nas. Ma wszechstronne właściwości łagodzące i przyspieszające regenerację. W przypadku żylaków odbytu wystarczy uciąć kawałek pędu i ściągnąć z niego skórkę, lub przekroić na pół, tak by mieć bezpośredni dostęp do miąższu. Tak przygotowanym liściem masujemy okolicę hemoroidu przez około 10 min. Zabieg można powtarzać za każdym razem gdy pojawia się pieczenie i swędzenie.

Zabiegi medyczne na hemoroidy

W skrajnych przypadkach, gdy domowe sposoby i leki przepisane przez lekarza nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można zdecydować się na jedną z form zabiegowych. Do wyboru mamy metody takie jak skleroterapia lub laseroterapia, ale też tzw. gumowanie. Ostatnia metoda polega na założeniu na zmianę gumowej opaski, która odcina dopływ krwi do hemoroidu, dzięki czemu ten obumiera i w efekcie odpada.

 

 

Written By
admin