Przestrzeń publiczna: co to jest i jakie reguły w niej obowiązują
Przestrzeń publiczna to miejsce, w którym każdy członek społeczeństwa musi się zachowywać w odpowiedni sposób. Regulują to odpowiednie przepisy zapisane w prawie polskim, a także unijnym. Oczywiście jest to przestrzeń, która musi być przyjazna także dla niepełnosprawnych.
Czym charakteryzuje się przestrzeń publiczna?
Za miejsca publiczne będziemy uważali te, które są dostępne powszechnie, a więc dla każdego z nas. Najczęściej są też nieodpłatne, a więc można w nich przebywać, nie obawiając się, że trzeba będzie za to zapłacić. Oczywiście jest to także fizyczna albo też niefizyczna sfera, gdzie może przebywać każda jednostka społeczna. Chodzi tutaj więc również o internet. Poza tym, jeżeli chodzi o definicję, która będzie umieszczona w odpowiedniej polskiej ustawie, za przestrzeń publiczną uważa się obszar, gdzie zaspokajane są także potrzeby mieszkańców. Chodzi o poprawę jakości życia, a także miejsce, które będzie sprzyjało nawiązywaniu kontaktów społecznych, gdy pod uwagę bierzemy cechy funkcjonalne, przestrzenne oraz położenie. W tym kontekście niezbędna będzie także obecność takich ułatwień jak uchwyt dla niepełnosprawnych. Przez wiele lat w Polsce występował deficyt, jeżeli chodzi o ułatwienia, co jest już normą w każdym państwie unijnym. Poręcze więc powinny być zamontowane przy wszystkich schodach, a dodatkowo chodzi także o uchwyty w toaletach publicznych.
Gdzie powinien być zawsze zamontowany uchwyt dla niepełnosprawnych?
Szczególnie jednak trzeba tu zwrócić uwagę na wszystkie te miejsca, gdzie obywatel musi mieć zagwarantowany dostęp. To naturalnie wszystkie obiekty użyteczności publicznej takie jak urzędy oraz szpitale, czy też przychodnie albo szkoły. To w takich właśnie miejscach zainstalowany musi być w odpowiednim miejscu uchwyt dla niepełnosprawnych. Uchwyty takie muszą być też wykonane z odpowiednich materiałów. Wszystko zresztą jest zapisane zawsze w przepisach, a realizacją takich instalacji zajmują się wyłonione w drodze przetargu publicznego firmy. Uchwyty muszą być odpowiednio trwałe i odporne na eksploatację. Muszą być także umieszczone na odpowiedniej wysokości tak, aby na przykład osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub o kulach mogła z nich bez problemu skorzystać. To samo będzie dotyczyć, chociażby publicznych toalet zlokalizowanych na zewnątrz albo wewnątrz budynków użyteczności publicznej. Muszą gwarantować maksymalne bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.