x
Dom Różności Zakupy

Piękny ogród niskim nakładem pracy. Czy to możliwe?

Piękny ogród niskim nakładem pracy. Czy to możliwe?
  • Published19 kwietnia, 2020

Posiadając kawałek ogródka, miło jest móc spędzać w nim czas, szczególnie jeśli rosną w nim ciekawe rośliny, a trawa jest skoszona. Jednak nie każdy posiadacz ogrodu, ma odpowiednio dużo czasu, by móc w nim pracować. Niektórzy wolą ten czas spędzić odpoczywając i czytając książkę.

Jak mieć ładny ogród, który nie będzie wymagał dużo pracy?

Przede wszystkim nie można posadzić zbyt wielu roślin, ponieważ każda z nich będzie wymagała zabiegów pielęgnacyjnych, czyli np. pielenia rabat, strzyżenia, usuwania przekwitłych kwiatostanów. Warto posadzić mniej roślin, a w większych odstępach, dzięki temu będą miały przestrzeń, by swobodnie rosnąć.

Trzeba pamiętać także, że rośliny wymagają różnego rodzaju gleby- najlepiej sprawdzić, jaką mamy glebę w ogrodzie i dobrać rośliny, dla których taka gleba będzie odpowiednia do prawidłowego rozwoju.

Które rośliny przysparzają najmniej obowiązków?

Najlepiej postawić na rośliny, które nie wymagają corocznego przystrzygania. Są nimi iglaki np. tuje, świerki. Iglaki zazwyczaj nie gubią igieł na zimę, zatem nie zaśmiecają ogrodu igłami. Charakteryzują się ciekawymi kształtami, których nie trzeba co roku poprawiać sekatorem. Trochę gorzej wygląda sytuacja z drzewkami i krzewami liściastymi, które jesienią tracą liście. Zamiast tego można zdecydować się na rośliny pnące np. bluszcz pospolity, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto sadzić rośliny wieloletnie, czyli byliny np. żurawka drżączkowata, tawułka Arendsa, które zwykle nie potrzebują nawożenia, ani pielenia, ponieważ silnie rosną, zagłuszając chwasty.

Poza tym warto wybrać drzewka i krzewy, które wolno rosną. Często są to odmiany miniaturowe drzewek, oznaczane często przydomkiem „nana” lub „compactus”. Urządzając ogród, warto pomyśleć o skalniaku, na którym będą rosły niskie byliny i krzewinki, silnie zagęszczające się dzięki rozłogom i kłączom i tworzące darń. Takie rośliny nie wymagają pielenia ani przycinania oraz są polecane do małych ogrodów. W ogródku powinna być przestrzeń z trawnikiem, lecz można ją zmniejszyć do minimum, układając ścieżki z kostki brukowej. W ten sposób ogród będzie wyglądał pięknie, a koszenia trawy będzie bardzo mało.

Automatyczne nawadnianie minimalizuje czas pracy w ogrodzie.

Bardzo dużo czasu spędza się w ogrodzie na podlewaniu, szczególnie robiąc do ręcznie np. konewką. Udogodnieniem jest podłączenie węża do ujęcia wody i podlewanie nim roślin. Można również zamontować zraszacz, którym często podlewane są trawniki. Najwygodniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zainstalowanie automatycznego nawadniania ogrodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca w ogrodzie zajmuje bardzo mało czasu, a woda trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Taki system można zaprogramować, więc działa sam, a w dodatku zużywane jest mniej wody niż przy podlewaniu ręcznym. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację ogrodu lub często wyjeżdżają.

Domek narzędziowy jako element ułatwiający prace w ogrodzie.

Prace w ogrodzie będą przebiegały sprawniej i szybciej, jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia. Sprzęty, które ułatwią prace ogrodowe to kosiarka z pojemnikiem na skoszoną trawę, odkurzacz do liści, plastikowe pojemniki na kółkach, a także prowadnice do węża ogrodowego. Na wszystkie narzędzia i sprzęty potrzebny będzie domek narzędziowy, ponieważ dzięki niemu nie trzeba będzie biec do domu po każde potrzebne narzędzie. Warto zainwestować w wygodny podjazd do domku narzędziowego, by móc bez problemu wjechać do niego kosiarką lub taczką. Domek narzędziowy jest również elementem dekoracyjnym ogrodu, a także miejscem do przechowywania rowerów, czy innych rzeczy, które nie mieszczą się w domu lub piwnicy.

Written By
admin