x
Dom Zakupy

Jak wybrać maszynę do szycia?

Jak wybrać maszynę do szycia?
  • Published18 stycznia, 2021

Krawiectwo to hobby coraz większej ilości osób. Wielu z nas decyduje się na zakup własnej maszyny do szycia i amatorskie tworzenie projektów w zaciszu domowym. Początkującym często trudno jednak wybrać odpowiedni sprzęt. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, kupując maszynę do szycia?

Jak dużo będziesz szyć?

Jeśli chcemy dość często eksploatować zakupioną maszynę do szycia, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakich dany sprzęt składa się podzespołów. Najlepiej byłoby, gdyby były to podzespoły metalowe. Niesolidnie wykonane wnętrze maszyny do szycia będzie miało z pewnością duży wpływ na to, jak później będzie nam się z danym sprzętem pracować. Jeśli wiemy, że szycie to nasza prawdziwa pasja i każdego popołudnia będziemy spędzać czas na tworzeniu nowych projektów, wówczas bardzo ważne jest, aby wybrać maszynę dobrą jakościowo, która nie zepsuje się w związku z intensywnością jej używania. Jeśli jesteśmy początkujący w tematyce szycia, warto zasięgnąć opinii eksperta, który doradzi nam, czy wybrana przez nas maszyna jest godna uwagi i czy jest to sprzęt, który nie będzie zbyt awaryjny i posłuży nam przez kilka następnych lat. Zwróćmy uwagę także na wygodę użytkowania. Sprzęt powinien być nie tylko solidny, ale również komfortowy w użyciu. Pamiętajmy przy tym, że to, co jest wygodne dla jednego, dla drugiego wcale nie musi się takie okazać. Jeśli nie chcemy zbyt często korzystać z maszyny i będzie ona nam służyła wyłącznie do pewnych drobnych poprawek krawieckich, wówczas możemy być mniej wymagający i wybierać w najprostszych modelach.

Dzianina bawełniana czy inne materiały – co będziesz szyć?

Wbrew pozorom bardzo istotne przy wyborze maszyny do szycia jest to, z jakich materiałów będziemy korzystać. Istnieją bowiem produkty nieco mniej wymagające i takie, do szycia których będziemy potrzebować naprawdę profesjonalnego sprzętu. Przykładowo, dzianina bawełniana jest materiałem, który może być opracowywany nawet na najprostszych maszynach do szycia. Jest to produkt bardzo wdzięczny dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w krawiectwie. Bardziej wymagającymi niż dzianina bawełniana materiałami są na przykład bardzo delikatny jedwab czy przeciwnie – niezwykle twardy jeans czy zamsz. Jeśli wiemy, że chcemy pracować na różnego rodzaju materiałach, warto wybrać nieco lepiej wyposażony sprzęt. Nasza maszyna powinna mieć wówczas funkcję regulacji docisku stopki, która pozwoli nam na dostosowanie siły docisku stopki do konkretnego materiału.

Maszyna nowoczesna czy tradycyjna – co wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów maszyn do szycia. Również w krawiectwie pojawił się szybko postępujący rozwój techniczny i coraz bardziej popularne stają się sprzęty komputerowe. W opozycji do nich stoją maszyny mechaniczne, czyli takie, których używa się klasycznie od lat i na których z pewnością pracowały nasze mamy czy babcie. Maszyny komputerowe wyposażone są w nowoczesne funkcje, które z jednej strony mogą ułatwić pracę szyjącemu, jednak z drugiej strony mogą sprawić, że początkujący krawiec może poczuć się nieco zagubiony. To, jaką maszynę wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Jeśli nie odnajdujesz się w świecie elektroniki, lepszą decyzją będzie zakupienie prostszej maszyny mechanicznej. Pamiętajmy jednak, że komputerowe sprzęty do szycia są dziś bardzo intuicyjne i większość osób twierdzi, że łatwo i w szybkim tempie można nauczyć się ich użytkowania, a w późniejszym czasie umiejętność ta zdecydowanie procentuje.

Written By
admin