x
Dom Zakupy

Jak czyścić kryształy?

Jak czyścić kryształy?
  • Published8 stycznia, 2021

Żyrandole kryształowe to bardzo efektowny element wyposażenia wnętrza. Z pewnością dodają one całemu pomieszczeniu niezwykłej elegancji i klasy. Wielu z nas jednak rezygnuje z takiego wyboru ze względu na trudności z czyszczeniem żyrandola kryształowego. Czy rzeczywiście jest to aż tak trudne?

Żyrandole kryształowe – czyszczenie na co dzień

Żyrandole kryształowe, choć są bardzo efektowne i z pewnością nadają wnętrzu wyrazu, nie są najprostsze w czyszczeniu. Najczęściej bowiem składają się one z bardzo wielu, zwykle dość małych elementów, które bardzo szybko ulegają zakurzeniu. Choćbyśmy dokładnie dbali w naszym mieszkaniu o czystość, to kurz zawsze będzie osadzał się na pewnych częściach wystroju wnętrza – na jednych mniej, na innych bardziej. Żyrandole kryształowe niestety należą do tej drugiej grupy. Warto dbać o stan tego typu lamp na bieżąco, ponieważ zanieczyszczenia, które zbierają się na powierzchniach kryształowych przez dłuższy czas, mogą być w późniejszym czasie dość trudne do usunięcia. Oczywiście cotygodniowe dokładne czyszczenie okazałego żyrandola kryształowego mogłoby okazać się zbyt męczące i przerosnąć nasze możliwości, co jest całkowicie zrozumiałe. Przy każdym sprzątaniu mieszkania warto jednak zająć się, chociażby pobieżnie, stanem naszego żyrandola. Wystarczy, że będziemy regularnie przecierać specjalną miotełką powierzchnię naszej lampy, dzięki czemu pozbędziemy się osiadającego na jej drobnych elementach kurzu. Nie będzie on się nawarstwiał, a to spowoduje, że żyrandol będzie cieszył nasze oko nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat. Oprócz takiego pobieżnego usuwania kurzu powinniśmy co jakiś czas gruntownie zająć się naszym żyrandolem.

Solidne czyszczenie żyrandoli kryształowych

Co miesiąc lub maksymalnie co dwa miesiące kryształowa lampa wymaga bardzo dokładnego czyszczenia. Samo przecieranie kurzu, choć jest bardzo istotne dla kondycji naszego żyrandola, nie jest wystarczające. Gruntowne czyszczenie lampy powinno zacząć się od zdjęcia jej z sufitu i rozmontowania na poszczególne części. Dzięki temu będziemy mogli zająć się każdą z nich z osobna, ponieważ konkretne materiały potrzebują innych metod czyszczenia oraz pielęgnacji. Elementy kryształowe oraz szklane powinniśmy myć letnią wodą i środkiem czyszczącym. Nie wybierajmy zbyt mocnego detergentu, ponieważ może on uszkodzić delikatne części naszego żyrandola. Gdy już je umyjemy, opłuczmy je roztworem wody z octem. Nie jest to konieczne, jednak dzięki temu na naszym żyrandolu nie będą tworzyły się zacieki, a to z pewnością poprawi walory estetyczne naszej lampy. Jeśli chcemy, aby żyrandol kryształowy jeszcze bardziej się błyszczał, warto wypolerować jego elementy za pomocą wacików nasączonych alkoholem. Pozostałe części naszej lampy wymagają nieco innego sposobu czyszczenia. Żarówki powinniśmy umyć wilgotną szmatką. Nie należy zapominać o oczyszczaniu żarówek, ponieważ warstwa brudu powoduje, że bardzo szybko się one nagrzewają, a to może doprowadzić do ich zniszczenia. Jeśli zabrudzenia nie znikają, można spróbować zastosować do ich usunięcia alkohol.

Żyrandol kryształowy – czy warto?

Żyrandol kryształowy może być prawdziwą ozdobą nie tylko jednego pomieszczenia, ale nawet całego naszego domu. Inwestycja w niego powinna być jednak przemyślana. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, czy będziemy w stanie uporać się z nieco uciążliwym czyszczeniem tego elementu wystroju. Żyrandol kryształowy z ogromną warstwą brudu nie tylko nie będzie ozdabiał wnętrza, ale może wręcz je oszpecić. Jeśli jednak jesteśmy pewni swojego wyboru i mamy świadomość, że na czyszczenie tego typu lamp trzeba poświęcić nieco więcej czasu, to z pewnością będziemy zadowoleni z podjętej decyzji, a przepiękny żyrandol na co dzień będzie cieszył oko domowników oraz gości.

 

Written By
admin