x
Różności Zakupy

Hotelowy savoir- vivre. Jak zachowywać się w hotelu?

Hotelowy savoir- vivre. Jak zachowywać się w hotelu?
  • Published18 marca, 2020

Przekraczając próg hotelu, możemy nie do końca wiedzieć, jak się zachować i jakie zasady w nim panują. Można powiedzieć, że Savoir- vivre jest zbiorem zasad grzecznego zachowania. W większości hoteli zasady zachowania są podobne, więc warto się z nimi zapoznać.

Czego dotyczy savoir- vivre w hotelach?

Aby wykazywać się wysoką kulturą osobistą podczas pobytu w hotelu, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Oczywiście każdy obiekt ma swój własny regulamin, ceny i ofertę, z którymi trzeba się zapoznać przed wyjazdem. Nie każdy hotel przyjmuje gości ze zwierzętami, zatem należy dowiedzieć się wcześniej, czy pobyt w hotelu z pupilem jest możliwy. Zwykle w hotelach cisza nocna obowiązuje od godziny 22.00 do 6.00, więc w tym czasie nie wolno hałasować i zakłócać spokoju innym. W miejscach takich jak restauracja hotelowa lub kawiarnia zalecane jest mówienie półgłosem, aby nie przeszkadzać innym gościom. Poza tym w restauracjach hotelowych zazwyczaj obowiązuje odpowiedni strój. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że w pokojach hotelowych nie wolno palić papierosów- można to robić jedynie w wyznaczonych miejscach. Goście powinni również wykazywać się uprzejmością wobec personelu, a personel ma obowiązek odpowiednio zachowywać się wobec gości.

Jak ubrać się do restauracji hotelowej, a jak na basen?

W pokoju hotelowym można nosić dowolne ubrania, lecz w częściach wspólnych hotelu należy być ubranym tak, jak idąc do kogoś w gości. W końcu klient hotelu jest w nim gościem i powinien się zachowywać i ubierać tak, jak gość. Wyjątkiem jest hotelowy basen, SPA, sauny i siłownia, gdzie można pójść w szlafroku lub w stroju sportowym. Niewskazane jest jednak poruszanie się w szlafroku po recepcji. Nawet w rejonach nadmorskich nie powinno się chodzić po hotelu w kąpielówkach, ponieważ jest to nieeleganckie.

Czy ręczniki kąpielowe zabieramy na plażę lub basen?

Ręczniki hotelowe zwykle są koloru białego, oznacza to, że są one przeznaczone do użytku w łazience lub na basenie. Niektóre hotele udostępniają swoim gościom także ręczniki plażowe/ basenowe, które są zwykle innego koloru, niż biały. Oprócz innego koloru można zauważyć, że ręczniki plażowe są nieco dłuższe niż kąpielowe. Pakując się na wyjazd, warto sprawdzić, czy hotel oferuje gościom ręczniki plażowe w cenie pobytu, czy trzeba będzie za nie dodatkowo zapłacić. Jest to ważna informacja, ponieważ niektórzy goście decydują się na zabranie ze sobą z domu ręczników plażowych. Trzeba dowiedzieć się też, czy ręczniki plażowe będą dostępne w pokoju hotelowym, czy będą do odbioru w recepcji, czy w innym punkcie. Ważne jest, że zwykle nie wolno zabierać hotelowych ręczników plażowych na pobliską plażę. Z reguły mają one służyć jedynie do „plażowania” w przy hotelowym basenie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, będąc gościem w hotelu?

Niektórzy goście hotelowi popełniają gafy, zabierając w pokoju hotelowego rzeczy, których w żadnym razie nie powinni zabierać. Nie wolno zabierać szlafroka, ręczników, poduszek, wyposażenia pokoju. Dozwolone jest zabranie kosmetyków w jednorazowych opakowaniach, jednorazowych kapci, zestawu do szycia i cerowania.

Będąc w hotelu, wypada zostawić napiwek dla pokojówki. Nie ma oczywiście takiego obowiązku, lecz mile widziane będzie zostawienie drobnej kwoty za każdy dzień, najlepiej na łóżku. Trzeba pamiętać, aby wywieszać tabliczkę „nie przeszkadzać”, podczas przebywania w pokoju w ciągu dnia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że za produkty z minibaru trzeba zapłacić, przy wymeldowaniu, a korzystanie z room service oznacza, dostarczanie jedzenia z hotelowej restauracji przez obsługę. Osobie, która przynosi posiłek, wypada dać napiwek. Po skończonym posiłku naczynia należy wystawić na korytarz.

 

Written By
admin