Czym jest bezdech senny
Chrapanie, które wielu z nas wydaje się jedynie czymś śmiesznym lub drażniącym, może być objawem groźnych w skutkach problemów ze zdrowiem. Sam dźwięk, wydawany przez osobę chrapiącą, działające drażniąco na domowników, nie powoduje większych skutków – gorzej, gdy prowadzi do bezdechu: chwilowego zatrzymania procesu oddychania.
Nie ma w tej chorobie określonej najbardziej narażonych – bezdech senny leczenie którego nie wydaje się pilną sprawą, może dotyczyć i kobiet, i mężczyzn. Skutki schorzenia da się zauważyć nawet za dnia, są to m.in. problemy z koncentracją, senność dzienna, problemy z pamięcią, a także depresja i stany lękowe. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najgorszy efekt przebiegu schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie więc jest koniecznością.
Bezdech senny – jego przyczyny być niejednoznaczne i nie zawsze zależą od chorego. Choroba może się rozwinąć przez takie defekty, jak krzywa przegroda nosowa i zwiotczenie mięśni podniebienia, ale są i inne powody – papierosy, nadmiar alkoholu i jedzenia. Na czym polega terapia bezdechu?
Bezdech senny – leczenie wymaga dokładnego rozpoznania. Należy postawić na taki plan działań specjalistyczne badania i obserwacja pacjenta podczas snu. Przy wsparciu terapii niezbędne jest urządzenie CPAP, o potocznej nazwie „proteza tlenowa”. Wsparcie chorego polega na tym, ze następuje wytworzenie dodatniego ciśnienia do dróg oddechowych. W celu usprawnienia przegrody nosowej usuwa się skrzywienie przez korektę chirurgiczną.
Ostatnio borykamy się z szturmem suplementów diety na chrapanie, lecz specjaliści radzą ostrożność w używaniu, gdyż nie są poparte testami świadczącymi o ich przydatności klinicznej, ponadto stwierdzono przypadki szkodzących zdrowiu. Żeby zminimalizować możliwość choroby, lekarze radzą – nie ma nic nad ruch i zmniejszenie lub zaprzestanie spożycia szkodliwych dla zdrowia substancji.