x
Bez kategorii

Jakie drewno wybrać na taras?

Jakie drewno wybrać na taras?
  • Published27 sierpnia, 2020

Planując budowę drewnianego tarasu, stoimy przed wieloma wątpliwościami, np. jakie wybrać drewno, jak duży ma być taras oraz czy decydować się na zadaszenie tarasu. Z pewnością duże znaczenie ma jakość wybieranych materiałów i rozwiązań, a także koszty związane z budową tarasu.

Deski na taras- jakie drewno jest dostępne na rynku?

Na rynku są dostępne różnego rodzaju deski tarasowe- te najlepsze to sosnowe lub świerkowe zaimpregnowane ciśnieniowo, dębowe impregnowane lub bejcowane, lub deski z drewna egzotycznego. Te ostatnie to drewno takie jak: tek, massaranduba, bangkirai. Popularne są deski z tarasowe ryflowane z drewna egzotycznego, które są twarde, odporne na uszkodzenia oraz mają właściwości antypoślizgowe.
Które drewno jest najmniej i najbardziej odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne?
Drewno krajowe wyróżnia się niewygórowaną ceną oraz niepowtarzalnym wyglądem- słoje drewna stanowią interesujący wygląd desek. Drewno egzotyczne jest twarde i trwałe, gdyż zawiera duże ilości garbników, żywic i olejków- dlatego może przetrwać bez impregnacji nawet przez kilkadziesiąt lat. Drewno drzew tropikalnych odznacza się ponadto dużą łupliwością. Do łączenia elementów lepiej nie używać gwoździ, lecz wkrętów. Aby drewno egzotyczne nie straciło swojego koloru, należy je zabezpieczyć olejem do drewna. Z krajowych gatunków najtwardsze i najbardziej odporne na wilgoć jest drewno dębowe.
Na tarasy nie są polecane deski z drewna olchowego, ponieważ wygina się i deformuje pod wpływem wilgoci. Podobnie zachowuje się drewno bukowe. Niektóre rodzaje drewna egzotycznego np. samba, deformuje się pod wpływem wilgoci, dlatego również nie jest polecane do budowy tarasu.

O czym trzeba pamiętać, wybierając drewno na taras?

Istotną kwestią jest budżet, jaki mamy do dyspozycji na budowę tarasu. Trzeba pamiętać, że wybierając wysokiej jakości drewno, taras będzie służył dłużej i nie będzie wymagał częstych napraw i konserwacji. Tanie rozwiązania są z reguły słabe jakościowo, a co za tym idzie, wymagają częstej konserwacji i dbałości. Impregnacja drewna co prawda, nie jest trudna, ale wymaga nakładów finansowych oraz pracy. Dlatego, najlepiej zdecydować się na deski wyższej jakości, a dzięki temu taras będzie służył dłużej, nie będzie generował dodatkowych kosztów i nakładów pracy. Warto wiedzieć, że na rynku jest dostępne drewno modyfikowane termicznie, które jest twardsze, odporniejsze na warunki atmosferyczne w porównaniu do drewna egzotycznego. Do wyboru mamy np. drewno sosnowe lub jesion amerykański, które są poddawane obróbce termicznej.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu- czy to się opłaca?

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Poliwęglan jest to lekkie tworzywo, które wytrzymuje działanie wysokich temperatur, mimo których potrafi zachować swoje kształty. Jest bardzo odporny na zadrapanie i pęknięcia, a jeżeli już pęknie, to jego krawędzie nie będą ostre i niebezpieczne. Cena zadaszenia tarasu poliwęglanowego jest uzależniona od grubości, zabarwienia, parametru izolacyjności cieplnej i współczynnika przepuszczalności światła. W przypadku zastosowań do zadaszeń otwartych należy zastanowić się nad efektem, który chcemy osiągnąć. Jeśli ma to być tylko ochrona przed deszczem, dobrym rozwiązaniem będzie płyta bezbarwna. Jeśli chcemy uzyskać ochronę przed promieniowaniem słonecznym, warto zastosować formę komorową mleczną lub dymioną. Oprócz tego, że zadaszenie tarasu z poliwęglanu jest praktyczne podczas deszczu, czy nadmiernego nasłonecznienia, jest również jednym ze sposobów ochrony desek tarasowych. Zatem, aby cieszyć się pięknym tarasem i móc w nim spędzać dużo czasu w sezonie letnim, nie warto oszczędzać na materiałach, tylko wybrać wysokiej jakości drewno na taras i pomyśleć o funkcjonalnym zadaszeniu tarasu.

Written By
admin