x
Dom

Korzystanie z wanny w podeszłym wieku

Korzystanie z wanny w podeszłym wieku
  • Published18 listopada, 2019

Seniorzy spotykają się na co dzień z bardzo wieloma barierami, które dla młodego człowieka nie byłyby żadnym problemem – im natomiast skutecznie utrudniają one życie. Obecnie jednak dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają osobom starszym na normalne funkcjonowanie.

Jakie utrudnienia?

Dla seniorów największym problemem wydaje się być zwykle obniżenie sprawności ruchowej. Nie są oni już tak mobilni jak wcześniej, a ciało w pewnym wieku zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Jest to przykry czas, w którym seniorzy muszą zmierzyć się z wieloma ograniczeniami. Problemem okazuje się często wzięcie kąpieli czy prysznica, długotrwałe przebywanie w stojącej pozycji przy kuchennym blacie, a nawet podniesienie się z fotela o zbyt miękkim siedzisku. Warto pomyśleć o pewnych udogodnieniach, które pozwolą ominąć ograniczenia i przeżyć okres starości z poczuciem sprawności.

Co zrobić żeby ułatwić?

Rozwiązania, które mogą skutecznie ułatwić codzienne życie osobom starszym, są najczęściej bardzo intuicyjne i proste w montażu. Najwięcej ograniczeń spotyka seniorów zwykle w łazience. W pomieszczeniu tym ze względu na wilgoć są oni narażeni na liczne upadki. Warto pomyśleć o dywanikach antypoślizgowych, które zminimalizują to ryzyko. Kłopotem dla osoby starszej może okazać się wzięcie kąpieli. W podeszłym wieku wyjście z wysokiej wanny nie jest już tak łatwe, jak kiedyś. Doskonałym rozwiązaniem będzie w takim przypadku wanna z drzwiami. Dzięki zamontowanym w wannie drzwiom senior nie będzie musiał martwić się o wyjście z wanny, czy też wejście do niej. Wanna z drzwiami przywróci komfort kąpieli i da poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to również rozwiązanie zbyt kosztowne, a dodatkowo na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór tego typu produktów. Wanna z drzwiami może być wyposażona również w specjalne siedzisko, a także uchwyty, które ułatwią wstawanie do pozycji stojącej. Seniorzy bardzo chwalą sobie tego typu rozwiązania. Siedzisko oraz uchwyty możemy zamontować także w innych miejscach w łazience. Jeśli senior posiada prysznic, można go wyposażyć właśnie w takie elementy. Uchwyty okazują się być pomocne także obok sedesu oraz umywalki. Warto zainwestować w takie uchwyty, które będą dodatkowo antypoślizgowe.

Written By
admin