x
Dom

Jak dbać o dach?

Jak dbać o dach?
  • Published13 maja, 2022

Dach wymaga specjalnego traktowania i dbania o każdy szczegół, gdyż nawet najmniejsze uszkodzenie generuje nie tylko ogromne problemy, ale i koszty naprawy. Warto wspomnieć także o kwestiach estetycznych, gdyż na skutek działania czynników atmosferycznych dachówka ceramiczna i inne materiały zmieniają kolor czy kształt.

Co zrobić, żeby dach prezentował się atrakcyjnie?

Dachówka ceramiczna, cementowa czy blachodachówka to tylko niektóre z propozycji, które są stosowane we współczesnym budownictwie. Na ich kondycję i wygląd bardzo niekorzystnie wpływają wilgoć, intensywne promienie słoneczne oraz inne czynniki atmosferyczne. Dachówka ceramiczna może porastać mchem, tak jak i cementowa, dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie dachu, czyszczenie go i naprawa ewentualnych uszkodzeń.

Jedną z propozycji są dachówki cementowe – to wybór osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie i oszczędności czasu. Powierzchnia jest chropowata, co sprawia, że zanieczyszczenia nie są tak mocno widoczne, a osady zmywają się same. Jeśli w danym sezonie szczególnie uciążliwe są kwaśne deszcze, to trzeba zadbać o pokrycie dachu specjalnym środkiem zmiękczającym, który doskonale usunie zanieczyszczenia. Czyszczenie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta.
Dachówka ceramiczna powinna być czyszczona tak samo, jak model wykonany z cementu. Jednak należy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności, gdyż materiał jest o wiele bardziej kruchy i szczególnie narażony na niekorzystne czynniki niszczące. Dachówka ceramiczna zwraca uwagę swoją wytrzymałością, ale tak samo, jak i inne propozycje porasta mchem i wymaga regularnego czyszczenia. Dachówka ma porowatą strukturę, do której przedostają się zanieczyszczenia, piasek i woda. Aby tego uniknąć, należy zadbać o dodatkową powłokę zabezpieczającą, która pokrywa powierzchnię i chroni cały dach. Aby wyczyścić dachówkę, należy wykorzystać wodę płynącą pod dużym ciśnieniem. Z kolei najgłębsze zanieczyszczenia usuwa się środkami biobójczymi.

Written By
admin